Szybkość Internetu w domu

Każdy, kto decyduje się na zakup routera Wi-Fi do domu, interesuje się przede wszystkim jego przepustowością lub „prędkością” zwykłych ludzi. Nawet niewtajemniczony w niuanse technologii internetowych, użytkownik rozumie, że jeśli chce oglądać filmy za darmo online, to wysoka prędkość połączenia ma kluczowe znaczenie. Ale jak obliczyć, ile megabitów na sekundę potrzebuje użytkownik domowy?

Teoria i praktyka

W Polsce Internet od dawna przestał być „luksusem”, taryfy operatorów stale spadają. Przynajmniej tak jest w dużych miastach. Dziś każdy zatrudniony może sobie pozwolić na podłączenie Internetu do mieszkania w przystępnej cenie. Ale nawet w tym przypadku nikt nie chce przepłacać za usługi. Aby nie marnować pieniędzy, a jednocześnie komfortowo oglądać filmy za darmo, należy wybrać plan taryfowy zgodnie z potrzebami.

„Skąd mam wiedzieć, jaka prędkość Internetu jest najlepsza dla mojego połączenia?” – to pytanie, które pozostaje otwarte dla wielu użytkowników. Aby na nie odpowiedzieć, musisz zaznajomić się z takimi pojęciami jak „bajt” i „bit”. Ilość danych jest mierzona w bajtach. Tak więc, jeśli film Full HD waży od 4 do 14 gigabajtów, to film HD – od 700 megabajtów (megabajtów) do 1,4 gigabajtów. Ale szybkość transmisji jest mierzona w bitach (na sekundę). 1 bajt to 8 bitów, odpowiednio 1 megabajt = 8 megabajtów. Oczywiście w praktyce liczba ta będzie jeszcze niższa. Po pierwsze, w parametrach dostawcy wskazują maksymalną dopuszczalną prędkość zamiast rzeczywistej. Po drugie, odbiór i transmisja pogarszają się z powodu zakłóceń, przeciążenia sieci oraz ograniczonych możliwości Wi-Fi operatorów i użytkowników. Zasób, z którego pobierany jest plik, może również ograniczyć prędkość Internetu. Jeśli ustawisz na przykład 10 Mb / s, nie będziesz w stanie szybciej pobrać filmu.

Jak wybrać taryfę?

Aby nie przepłacać za usługi dostawcy, wybierz plan, zgodnie z tym jak będziesz korzystać z sieci. Do przeglądania, surfowania w sieciach społecznościowych, w tym gier online, optymalna prędkość połączenia wynosi 2 megabity / s. Do organizacji wideokonferencji i wideo SD – 3 Mb / s. Aby oglądać wideo w jakości HD, potrzebujesz prędkości co najmniej 5 Mb / s. Dla filmów Full HD – od 8 Mbps. Aby oglądać wideo 4K, musisz kupić sprzęt Wi-Fi, który zapewnia prędkość transferu 25 Mb / s lub wyższą.

Liczby przedstawione powyżej są przybliżonym schematem do obliczania optymalnej prędkości. Aby uzyskać dokładniejsze obliczenia, należy rozważyć sposób wykorzystania kanału internetowego przez wszystkie urządzenia podłączone do sieci domowej. Więc jeśli w domu z różnych urządzeń, członkowie rodziny pobierają filmy w jakości HD, grają w gry online i jednocześnie przeglądają strony społecznościowe, to do poprawnego obliczenia prędkości należy zsumować wszystkie liczby.

Prawdopodobnie zauważyłeś, że portale mają różne wymagania dotyczące prędkości oglądania filmów, chociaż rozdzielczość wideo jest taka sama. Chodzi o to, że przy tej samej rozdzielczości obraz może mieć inny rozmiar, określony przez szybkość transmisji. Im wyższy wskaźnik tego ostatniego, tym wyższa jakość obrazu. Aby oglądać filmy o większej wadze, potrzebujesz szybkiego Internetu. Telewizja internetowa oferuje szeroki wachlarz filmów i seriali.