Dolina Bogów oczami Lecha Majewskiego

W Stanach Zjednoczonych nie brakuje zachwycających miejsc, stworzonych przez naturę. Jednym z nich jest Valley of the Gods, czyli inaczej Dolina Bogów, która znajduje się w stanie Utah. To właśnie tam żyją w swoim azylu, z dala od komercjalizmu i zdobyczy cywilizacyjnych Indianie Navajo, o których w swoim filmie opowiada Lech Majewski. Mowa tu o filmie „Dolina Bogów”, który można już zobaczyć na legalnej platformie internetowej telewizji. Obraz miał swoją premierę w 2020 roku. Jest nazywany baśnią dla dorosłych i filmem metafizycznym. Jak kształtuje się jego fabuła?

tablet photo

Wszystkie wątki splatają się w „Dolinie Bogów”

W filmie Lecha Majewskiego można wyróżnić trzy różne wątki, które w pewnym momencie zaczynają się splatać ze sobą i przenikać nawzajem. Zrozumienie ich ukrytego przesłania pozwoli lepiej zinterpretować obraz, jaki prezentuje polski reżyser. 

Pierwszym wątkiem są Indianie Navajo, żyjący blisko przyrody, którzy opierają się otaczającej ich zewsząd cywilizacji. Przedstawiony jest nawet kontrast pomiędzy wielkim miastem, w którym nikt z nikim nie rozmawia, wszyscy gonią za pracą i pieniądzem, a wysokie technologie powodują, że więzi międzyludzkie nie są rozwijane. Drugą stroną owego kontrastu jest barwne życie wiedzione przez Indian Navajo, wierzących w to, że w skałach w ich Dolinie Bogów żyją dawni bogowie. Zwracają się oni do nich z prośbą o pomoc w momencie, gdy dolina jest zagrożona.

Korporacja najbogatszego człowieka na Ziemi, Wesa Taurosa, chce zagarnąć ziemie Indian, celem ich eksploatacji w poszukiwaniu złóż uranu. Nikogo nie interesuje to, że Valley of the Gods jest w istocie domem dla Indian Navajo. Kiedy więc dowiadują się oni o planach drążenia w ziemi kanałów, by po prostu na tym zarobić, buntują się, a wówczas skały rodzą tajemniczego mściciela.

Kolejnym wątkiem w filmie jest ten o samym Taurosie, który jest ekscentrykiem żyjącym z dala od ludzi. W swoim pałacu przeżywa on osobistą tragedię, jaką jest śmierć żony i córki. Nie potrafi do końca pozbierać się po tym silnym ciosie otrzymanym od życia.

Poznaje go pisarz, który ma za zadanie napisać biografię Taurosa. Mowa tu o Johnie Ecasie, który udaje się do Taurosa i odkrywa też sprawę związaną z Indianami Navajo.

Znakomita, hollywoodzka obsada filmowa

Miliardera Wesa Taurosa w filmie „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego zagrał niezrównany John Malkovich. Z kolei w roli dociekliwego pisarza, który sam musi uporać się z traumą po rozwodzie i utracie weny twórczej, zobaczyć można z kolei Josha Hartnetta. Obraz przedstawiony przez reżysera jest wielowymiarowy, pełen symboli i przesłań, które można w dowolny sposób interpretować.