Czy to możliwe, że nasze telefony podsłuchują nasze rozmowy a wypowiadane przez nas frazy są rejestrowane i wykorzystywane do wysyłania nam ukierunkowanych reklam? Jeśli podsłuchiwanie telefonu jest prawdą, jest to dla wielu z nas z pewnością dość niepokojąca wiadomość. W szczególności w ostatnich latach pojawiła się duża liczba doniesień, że prywatne rozmowy prowadzone w obecności smartfonów najwyraźniej prowadzą do tworzenia i wysyłania nam ukierunkowanych reklam internetowych. Plotki te przyciągnęły nie tylko uwagę mediów, ale także zwykłych użytkowników, dla których podsłuchiwanie telefonu jest znacznym przekroczeniem granic prywatności. Z powodu takich doniesień zaufanie do technologii gwałtownie spada.

W dzisiejszym świecie wszyscy mamy obsesję na punkcie naszych telefonów. Towarzyszą nam one w naszych najbardziej osobistych przestrzeniach codziennego życia- naszych domach, sypialniach i łazienkach. Smartfony są wtajemniczone w nasze najbardziej intymne rozmowy i są wykorzystywane do wszystkich aspektów naszego biznesu, życia osobistego i finansowego.

Tak naprawdę ciężko znaleźć dowód, że podsłuchiwanie telefonu rzeczywiście ma miejsce. Brakuje obecnie  dowodów empirycznych na masowe występowanie tego zjawiska. Ne możemy jednak wykluczyć, że wyrafinowane ataki podsłuchowe na dużą skalę mogą się skutecznie odbywać i pozostaną niewykryte. Należy również pamiętać, że w rzeczywistości telefon nie musi nasłuchiwać, aby personalizować reklamy. Jest to możliwe dzięki wielu innym mechanizmom.