Czy telewizja online zmonopolizuje rynek?

Nowe usługi internetowe wypierają klasyczną telewizję . Czy warto korzystać z serwisów VOD, oferujących legalne filmy online z każdego miejsca na Ziemi?

Zmierzch dotychczas nam znanych usług telewizyjnych

Znaczenie klasycznej telewizji kablowej sukcesywnie zmniejsza się z biegiem lat. Dynamiczny rozwój technologii internetowych, coraz powszechniejszy dostęp do rozwiązań telekomunikacyjnych to tylko parę powodów, przez które można zaobserwować znaczny spadek udziału klasycznych form rozrywki w segmencie telewizyjnym. Prężny rozwój internetu także dołożył swoją cegiełkę, jeśli chodzi o odesłanie szklanego ekranu na śmietnisko historii. To właśnie do sieci przenosi się teraz większość widzów klasycznych rozwiązań telewizyjnych. Tylko zatwardziali fani klasycznych rozwiązań jeszcze tego nie zrobili. Jaka jest przyczyna oglądania treści w internecie?

Co oferuje nam internet?

Oprócz dostępu do treści występujących także w klasycznej telewizji internet kusi nas także szeregiem innych usług dodatkowych, z których możemy skorzystać tylko w sieci. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ walka o widzów i zwiększenie ich ilości wiąże się ze zwielokrotnieniem zysków. To, czym kuszą nas teraz w większości operatorzy telewizji internetowych to głównie tak zwane usługi VOD. Każdy z nas słyszał ten termin, jednak jak go rozszyfrować i co się za nim kryje?

Co dokładnie oznacza skrót VOD?

„Video On Demand”, bo tak rozwija się skrótowiec VOD, to w wolnym tłumaczeniu na nasz język ojczysty – „wideo na żądanie”. Pojęcie Video On Demand odnosi się do całego spektrum usług dostępu do cyfrowych treści filmowych w internecie. Dlatego bardzo często platformy prowadzące tego typu działalność, powszechnie nazywane są telewizjami internetowymi. Każdy z nas wie, że internet ma wiele zalet. Nie inaczej jest w wypadku platform dostarczających usługi Video On Demand. Jednak czy przebiją one popularnością rozwiązania zapewniane przez klasyczną telewizję kablową?

Bogactwo treści, jakie zapewniają usługi Video On Demand

Serwisy streamingowe to telewizja przyszłości, to możemy śmiało rzec. Nie bylibyśmy jednak tego tak pewni, gdyby nie szereg zalet i wygód, które zapewnia używanie telewizji internetowej. Przede wszystkim jest to ogromny dostęp do treści. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej w polu jej wyszukiwania wpisać hasło „VOD filmy” czy „VOD seriale”, a naszym oczom ukażą się setki, a nawet tysiące wyników prowadzących nas do cyfrowych treści filmowych.

Platformy streamingowe pozwalają uniezależnić się od ramówki telewizyjnej

Kolejnym atutem jest niezależność od ramówki klasycznych telewizji kablowych. Teraz to Ty jesteś panem harmonogramu telewizyjnego i decydujesz, co zamierzasz oglądać w danym momencie. Treści telewizji internetowych są dostępne przez całą dobą, o każdej porze dnia czy nocy. Teraz nie musisz obawiać się, że spóźnisz się na odcinek swojego ulubionego serialu. Chcesz zrobić sobie przerwę w oglądaniu? Nie ma problemu, w dowolnym momencie możesz zatrzymać to, co oglądasz. Tak samo masz możliwość przewijania do tyłu programu, jeśli chcesz dokładnie przyjrzeć się jakimś detalom czy nie usłyszałeś dialogów. Albo może trafiłeś na nudny fragment filmu? W tym wypadku wystarczy przeskoczyć do następnej sceny.

Co jest wymagane do korzystania z usług Video On Demand?

W zasadzie jedyne wymagania, jakie stawia przed nami telewizja internetowa to dostęp do łącza internetowego i posiadanie urządzenia elektronicznego, przy pomocy którego zalogujemy się do sieci. I to tyle, naprawdę nie trzeba nic więcej, żeby skorzystać z usług Video On Demand. Nie musisz kupować żadnego specjalnego sprzętu w postaci dekoderów czy kłaść nowego okablowania. Wystarczy Ci twój telefon komórkowy, telewizor z systemem smart tv czy komputer osobisty i już możesz zanurzyć się w świat kina!

Czy warto zdecydować się na korzystanie z telewizji internetowej?

Każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć samodzielnie, ale my uważamy, że telewizja internetowa to przyszłość i naprawdę warto z niej korzystać. Platformy streamingowe zasługują nie tylko z powodu prostoty ich obsługi, ale także bogactwa treści, jakie oferują. Dzięki nim masz możliwość oglądania swoich ulubionych filmów czy seriali w każdym miejscu na świecie i o każdym czasie!