Co warto wiedzieć na temat usługi VOD

VOD to skrót pochodzący od angielskich słów „Video on Demand”, które można przetłumaczyć jako „video na żądanie” lub „video na życzenie”. W artykule wyjaśniamy to pojęcie oraz wskazujemy, czym różni się od telewizji internetowej. Podpowiadamy również, co zrobić, aby oglądać na platformach VOD filmy i seriale legalnie oraz w wysokiej jakości.

VOD – definicja 

VOD to usługa, która pozwala użytkownikom oglądać materiały video w dowolnie wybranym czasie. Nie ma więc konieczności dostosowywania się do ramówki telewizyjnej. Nie trzeba się przejmować, że przegapimy np. długo wyczekiwany odcinek ulubionego serialu, kiedy w danym dniu będziemy musieli dłużej zostać w pracy czy odebrać dziecko z przedszkola. W ramach usługi VOD możemy wybierać spośród wielu filmów, seriali oraz innych materiałów znajdujących się w bazie wybranej platformy. 

Korzystając z usługi VOD, seriale i filmy można wyświetlać na dowolnym urządzeniu obsługującym internet. Może być to nie tylko komputer, lecz także tablet, smartfon, konsola do gier czy urządzenie typu Smart TV. Istnieje także możliwość przeniesienia obrazu i dźwięku na duży ekran. W tym celu należy połączyć dwa urządzenia w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Można do tego wykorzystać np. kabel HDMI, przystawkę telewizyjną czy technologie Wi-Fi Direct. Użytkownicy starszych odbiorników telewizyjnych zwykle muszą zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę. 

Jak oglądać filmy w usłudze VOD? 

Aby móc wyświetlać filmy na platformie VOD, należy najpierw upewnić się, czy interesująca nas produkcja jest dostępna w bazie wybranego serwisu. Zwykle odszukanie materiału umożliwia wbudowana wyszukiwarka. Można odszukać go nie tylko poprzez wpisanie tytułu, lecz także nazwiska scenarzysty, reżysera czy aktora. Po odnalezieniu filmu, będziemy mogli zapoznać się z jego opisem, zawierającym takie informacje jak m.in. czas trwania, obsada aktorska, ograniczenia wiekowe czy zarys fabuły. 

Kiedy znajdziemy już produkcję, której poszukiwaliśmy, przychodzi kolej na wykupienie dostępu do materiału. W tym celu należy opłacić jednorazowy kod. Po jego wykorzystaniu, będziemy mieli określony czas, aby obejrzeć film na wybranym urządzeniu – w zależności od platformy będzie to zwykle od 12 do 48 godzin. Kinomaniacy chcący często oglądać filmy w domu na platformie VOD, mogą również zdecydować się na opłacanie abonamentu. Pozwala im to uzyskać dostęp do bazy wielu filmów. 

Korzystanie z serwisu VOD jest wyjątkowo komfortowe, ponieważ można w dowolnym momencie wstrzymywać i wznawiać transmisję, a także przewijać materiał do dowolnego miejsca. Niektóre platformy VOD, takie jak np. IPLA, pozwalają również oglądać filmy bez reklam. Dzięki temu unikamy niepotrzebnej irytacji, kiedy najbardziej emocjonująca scena zostaje przerwana przez denerwującą reklamę. 

VOD a telewizja internetowa – podobieństwa i różnice 

Zarówno video na życzenie, jak i telewizja internetowa pozwalają oglądać filmy i seriale z pominięciem technologii cyfrowej, satelitarnej, kablowej czy naziemnej. Transmisja odbywa się w sposób strumieniowy za pośrednictwem sieci internetowej. W przypadku tradycyjnej telewizji internetowej użytkownik ogląda w czasie rzeczywistym tę samą transmisję, która jest wyświetlana w telewizorach. Staje się to możliwe dzięki temu, że kanały telewizyjne udostępniają swój przekaz platformom telewizji online. Możemy oglądać w internecie popularne kanały, takie jak Polsat, Polsat News, Polsat Sport czy TVP Info. 

Platformy VOD nie wyświetlają natomiast transmisji „na żywo”, lecz działają w podobny sposób jak tradycyjne wypożyczalnie DVD. Użytkownik sam zatem wybiera, jaki film czy serial chce oglądać i opłaca do niego czasowy dostęp.  

Aby oglądanie filmów w internecie było legalne, należy się upewnić, czy korzystamy ze znanej i wiarygodnej platformy. W sieci działa wiele serwisów, które nie posiadają zezwolenia na udostępnianie materiałów video. Często próbują one wyłudzić do użytkowników ich pieniądze lub dane osobowe. Może się wtedy okazać, że otrzymamy film w słabej jakości lub uruchomimy płatną subskrypcję. W takim przypadku narażamy się także na problemy z prawem. Dlatego warto korzystać jedynie z renomowanych serwisów VOD, takich jak np. IPLA.